• Instalacje elektryczne

    Instalatorstwo elektryczne oraz montaż alarmów.

    Nowe instalacje w domkach sklepach halach (wszędzie).

    Instalacje odgromowe i komputerowe

    Pomiary elektryczne wraz z dokumentacją niezbędną do odbioru elektrycznego

    REALIZACJE >

Przywitanie

Jesteśmy firmą zajmującą się branżą elektryczną, w naszej ofercie znajdują się remonty instalacji elektrycznych, kładzenia nowych instalacji w domkach lub sklepach. Nasze usługi wykonujemy w całym województwie dolnośląskim (Wrocław, Oleśnica, Świdnica, Wałbrzych, Jelenia Góra itp).

Zmiana unifonu na nowszy

Zmiana unifonu na nowszy

Unifony, czyli słuchawki domofonu, z czasem zaczynają się psuć, starzeją się albo po prostu przestają spełniać swoje funkcje. Najczęściej wymieniamy je podczas remontu domu lub mieszkania. Okazuje się, że wymiana tego elementu wcale nie jest taka prosta. Co trzeba zrobić, żeby kupić prawidłowy unifon?

Założenie nowego domofonu to najczęściej problem w bloku lub kamienicy, gdzie centralka instalacji domofonowej jest dla mieszkańców niedostępna. W tym przypadku najlepiej jest po prostu spyta ć o to sprzedawcę systemów domofonowych ze względu na to, że ostatnio pojawiło się tak wiele rozwiązań, że poszukiwania na własną rękę mogą okazać się niepotrzebną stratą czasu. Tym bardziej że większość z tych systemów jest ze sobą niezgodnych i łatwo wybrać coś, co nie będzie prawidłowo współdziałało z istniejącą instalacją.

Jeśli jednak chcemy to zrobić we własnym zakresie, należy stosować się do kilku zasad:

1Przede wszystkim należy sprawdzić jaka firma wyprodukowała nasz stary domofon. Model oraz nazwa powinna znajdować się na obwodzie urządzenia lub na płytce z obwodem elektronicznym. Tę informację warto przekazać firmie, która zajmie się instalacją nowego unifonu w naszym domu.

2Jeśli takiej informacji na naszym urządzeniu nie znajdziemy, można zrobić fotografię i wysłać ją do któregoś z producentów z prośbą o identyfikację i ew. dobranie czegoś, co mogłoby być dobrym zamiennikiem.

3Następnie warto sprawdzić bramofon, czyli urządzenie zewnętrzne – czy jest to typ analogowy czy cyfrowy. Analogowy będzie wyposażony w osobne przyciski do każdego mieszkania, a cyfrowy ma klawiaturkę numeryczną.

4Warto też sprawdzić liczbę przewodów podłączonych do naszego starego unifonu – czy jest to instalacja dwuprzewodowa, cztero-, pięcio- czy sześcioprzewodowa. W przypadku unifonu pracującego w układzie łączności wewnętrznej przewodów tych może być znacznie więcej. Ta informacja też będzie bardzo istotna dla instalatora.

5Na koniec trzeba sprawdzić oznaczenia zacisków unifonu, co może być pomocne w identyfikacji producenta urządzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

1W przypadku domofonów cyfrowych wymiana unifonu może być szczególnie trudna, ponieważ każda firma stosuje własne rozwiązania i unifony i często zamiana słuchawek nie jest możliwa. W przypadku unifonów analogowych wybór słuchawek jest znacznie większych ale wymiana wymaga sporych przeróbek.

2Unifon można kupić a bo bezpośrednio u firmy instalującej domofon albo we własnym zakresie. Jeśli jednak decydujemy się na zakup we własnym zakresie trzeba wcześniej ustalić czy słuchawka będzie właściwa dla istniejącego systemu, czyli kierować się zasadami opisanymi wyżej.

3Wraz ze zmianą słuchawki sygnał dźwiękowy nie zmienia się, ponieważ o jego rodzaju decyduje centralka – jest on identyczny we wszystkich mieszkaniach.

Kontakt

GREGORKAX
Agnieszka Gregorczuk
ul. Wrocławska 124
56-321 Bukowice

Telefon:
603 603 676
781 108 502

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Partnerzy