• Instalacje elektryczne

    Instalatorstwo elektryczne oraz montaż alarmów.

    Nowe instalacje w domkach sklepach halach (wszędzie).

    Instalacje odgromowe i komputerowe

    Pomiary elektryczne wraz z dokumentacją niezbędną do odbioru elektrycznego

    REALIZACJE >

Przywitanie

Jesteśmy firmą zajmującą się branżą elektryczną, w naszej ofercie znajdują się remonty instalacji elektrycznych, kładzenia nowych instalacji w domkach lub sklepach. Nasze usługi wykonujemy w całym województwie dolnośląskim (Wrocław, Oleśnica, Świdnica, Wałbrzych, Jelenia Góra itp).

Instalacje elektryczne w domku jednorodzinnym

Instalacje elektryczne w domku jednorodzinnym

Poza kanalizacją, gazem i wodą w każdym domu musi znaleźć się także instalacja elektryczna. Co należy o niej wiedzieć? Jakie są rodzaje instalacji elektrycznych?

Każdy projekt domu powinien obejmować instalację elektryczną. Planując ją, trzeba uwzględnić przyszłe remonty, modernizację, a także rozbudowę. Rozplanowanie gniazd, punktów świetlnych, wyłączników powinno być dobrze przemyślane i dostosowane do późniejszego wyposażenia domu w sprzęt elektryczny. Jednak wszystkie te punkty odbioru to końcowy etap dostarczania energii do domu. Zanim prąd tu trafi musi przejść przez kilka innych „stacji”.

Od początku do końca

Pierwszą stacją jest przyłącze – naziemne lub kablowe. To właśnie tutaj dociera prąd z ogólnej sieci. Z przyłącza prąd doprowadzany jest do złącza, w którym umieszczone są główne bezpieczniki. W zależności od sposobu doprowadzenia przyłącza, złącze może być umieszczone albo w skrzynce przy ogrodzeniu albo na zewnętrznej ścianie domu. Następna stacja to licznik energii elektrycznej, dzięki któremu rozliczamy się z dostawcą energii. To bardzo istotny element naszej instalacji elektrycznej. Musi być on zrobiony zgodnie z warunkami technicznymi wydawanymi przez rejonowy zakład energetyczny. Następnie uprawniony pracownik powinien dokonać odbioru, sprawdzając, czy sposób wykonania przyłącza, lokalizacja licznika, przydział mocy i rodzaj oraz wartość bezpieczników są zgodnie z warunkami technicznymi.

Rozdzielnica – serce instalacji

Najważniejszą częścią instalacji elektrycznej jest rozdzielnica główna – skrzynka z urządzeniami zabezpieczającymi i sterującymi. To tutaj doprowadzane są obwody elektryczne, które zaplanujemy w domu. Może być kilka, a nawet kilkanaście, w zależności zarówno od wielkości domu, jak i naszych potrzeb i potrzeby bezpieczeństwa. Obwód to w skrócie układ przewodów doprowadzających prąd do urządzeń elektrycznych lub grup tych urządzeń. Możemy na przykład zrobić jeden obwód dla urządzeń kuchennych, osobny dla światła, osobny dla łazienki itd., najlepiej jednak, aby wykonać to w porozumieniu z doświadczonym elektrykiem, który będzie umiał wskazać optymalne rozwiązanie. Taki podział instalacji na kilka obwodów ma zalety: pozwala na selektywne wyłączanie się obwodów w przypadku awarii, zabezpiecza przed przeciążeniami jest zgodny z prawem. Jeden obwód bowiem może zasilać nie więcej niż 10 gniazdek wtykowych lub 20 punktów świetlnych. Co więcej – urządzenia o dużej mocy jak bojlery czy piekarniki powinny mieć osobne obwody.

Rodzaje instalacji

Wtynkowa– kable kładzione są tu na powierzchni ściany, pod tynkiem. Grubość tynku może wynosić minimum 5 mm. Układana jest na nieotynkowanej ścianie, a kable montowane są na niej za pomocą klamerek lub specjalnych gwoździ albo drutu. Taka instalacja wymaga odpowiedniego dobrania osprzętu takiego jak gniazdka, łączniki i puszki – dla tych w ścianie wykuwa się w przypadku tej instalacji wnękę. Oświetlenie wykonujemy na samym końcu, po wykończeniu pomieszczeń.

Podtynkowa– w przypadku tej instalacji dla przewodów wykuwa się bruzdy w ścianach, w których następnie umieszcza się rurki, w których prowadzi się przewody. Rurki powinny w całości znaleźć się w ścianie. Po otynkowaniu i wyschnięciu prowadzi się w rurkach przewody elektryczne. To wygodne rozwiązanie gdy pojawia się konieczność wymiany przewodów – nie trzeba kuć ścian, wystarczy wyjąć stare przewody i włożyć nowe. Niestety osłabia to konstrukcję ściany i jest dość kosztowne. Tego typu instalacje wykonuje się najczęściej w domach z cegły.

Natynkowa – instalacja ta najczęściej wykonywana jest w pomieszczeniach takich jak piwnice, garaże, pralnie. Kable mocowane są za pomocą metalowych opasek lub specjalnych uchwytów. Instalację tę można prowadzić też w listach przypodłogowych.

Kontakt

GREGORKAX
Agnieszka Gregorczuk
ul. Wrocławska 124
56-321 Bukowice

Telefon:
603 603 676
781 108 502

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Partnerzy