• Instalacje elektryczne

    Instalatorstwo elektryczne oraz montaż alarmów.

    Nowe instalacje w domkach sklepach halach (wszędzie).

    Instalacje odgromowe i komputerowe

    Pomiary elektryczne wraz z dokumentacją niezbędną do odbioru elektrycznego

    REALIZACJE >

Przywitanie

Jesteśmy firmą zajmującą się branżą elektryczną, w naszej ofercie znajdują się remonty instalacji elektrycznych, kładzenia nowych instalacji w domkach lub sklepach. Nasze usługi wykonujemy w całym województwie dolnośląskim (Wrocław, Oleśnica, Świdnica, Wałbrzych, Jelenia Góra itp).

Budowa instalacji domofonowej – prosty przewodnik

Budowa instalacji domofonowej

Budujemy dom, ogradzamy się od sąsiadów, montujemy zamki, rolety antywłamaniowe. Na sam koniec montujemy domofon lub wideofon. Co trzeba wiedzieć, zanim zawołamy instalatora? Z pewnością nie tylko trzeba znać rodzaje domofonów, ale także to, jak są zbudowane.

Wiadomo, że przy obecnym zaawansowaniu technologicznym, wybór urządzeń jest bardzo szeroki. Mamy do dyspozycji klasyczne domofony analogowe, cyfrowe z możliwością wbijania kodu, radiowe, które umożliwiają otwieranie z dowolnego miejsca w domu. Możemy mieć domofon jedno lub dwukierunkowy (simplex lub duplex). Mamy też wideofony, dzięki którym doskonale widzimy osobę, która chce nas odwiedzić. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju urządzenie wybierzemy, ich budowa – mimo różnic w poziomie nowoczesności – jest dość podobna.

Elementy urządzenia

Każdy domofon składa się z unifonu, czyli słuchawki, bramofonu czyli urządzenia zewnętrznego, kasety z układem elektronicznym, zamka elektromagnetycznego oraz zasilacza.

Unifon – to instalowana wewnątrz domu słuchawka przypominająca zwykły telefon. Różni się tym, że nie ma tarczy numerycznej. Unifon wyposażony jest w mikrofonik oraz wkładki słuchawkowe pełniące funkcję sygnalizatora. Niektóre typy mają także podświetlony wskaźnik otwierania drzwi lub furtki, natomiast każdy ma przycisk otwierający wejście. Część modeli ma możliwość komunikacji z innymi unifonami w budynku – jest to przydatna funkcja w budynku o kilku kondygnacjach. Unifony są o wiele cichsze niż dzwonek od telefonu, stąd należy przemyśleć jego instalację.

Bramofon – inaczej „rozmównica” lub „ kaseta rozmowna”. Montowany jest na zewnątrz budynku, zazwyczaj obok furtki. Każdy bramofon ma specjalnie wydzieloną, podświetloną strefę na nazwisko lub nazwę firmy. Może mieć jeden lub wiele przycisków wywołujących, połączonych z unifonami w budynku. W ofercie jest wiele różnych rodzajów bramofonów: podtynkowe, natynkowe, z blachy mosiężnej czy aluminiowej lub ze stali zabezpieczonej powłoką galwaniczną i lakierem. Te ostatnie jednak mimo zabezpieczenia rdzewieją po mniej więcej roku, warto więc zdecydować się na wersję mosiężną lub aluminiową. Możliwe do nabycia są też bramofony plastykowe, które nie rdzewieją i są stosunkowo trwałe.

Kaseta z układem elektronicznym – składa się ze wzmacniacza, generatora akustycznego oraz przekaźnika. Wzmacniacz umożliwia optymalną głośność, generator uruchamiany jest gdy naciśnie się przycisk wywołania, a dzięki przekaźnikowi otwierane jest wejście.

Zamek elektromagnetyczny – otwiera furtkę albo w momencie przyciśnięcia „guzika” w unifonie, albo chwilę potem.

Zasilacz – czyli transformator zasilający. To osobne, bardzo ważne urządzenie, o napięciu które powinno wynosić 12V. Obowiązujące przepisy mówią, że powinien on być oznaczony Znakiem Bezpieczeństwa gwarantującym ochronę przeciwporażeniową.

Co warto wiedzieć?

Instalację domofonową warto podłączyć do osobnego obwodu elektrycznego. Dzięki temu znacznie obniżymy ryzyko awarii obwodu, która spowodowałaby zepsucie lub uszkodzenie, a w konsekwencji wyłączenie instalacji. Aby dodatkowo zapewnić sobie komfort korzystania z domofonu, można pomyśleć także o zasilaniu awaryjnym (UPSie) podtrzymującym pracę domofony nawet gdy w instalacji zaniknie napięcie.

Kontakt

GREGORKAX
Agnieszka Gregorczuk
ul. Wrocławska 124
56-321 Bukowice

Telefon:
603 603 676
781 108 502

E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Partnerzy