Jesteśmy firmą zajmującą się branżą elektryczną, w naszej ofercie znajdują się remonty instalacji elektrycznych, kładzenia nowych instalacji w domkach lub sklepach. Nasze usługi wykonujemy w całym województwie dolnośląskim (Wrocław, Oleśnica, Świdnica, Wałbrzych, Jelenia Góra itp).
603-603-676
781-108-502
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Prawdopodobieństwo tego, że to akurat w nasz dom uderzy piorun jest nikłe. Niemniej istnieje, a jeśli tak się stanie, to lepiej, żeby w domu była instalacja odgromowa. W miejscu, gdzie uderza piorun bywa że napięcie sięga milionów woltów, a natężenie kilkaset tysięcy amperów. To olbrzymia moc, która może spowodować pożar domu i śmierć domowników.
Uderzenie pioruna w dom to nie jedyne zagrożenie, które niosą ze sobą burze z wyładowaniami. Bardzo niebezpieczne jest także wysokie napięcie spowodowane wyładowaniami w instalacji elektrycznej oraz na metalowych elementach w domu… Stąd przepisy regulujące obowiązek instalacji odgromowych wcale nie są zbyt rygorystyczne – wynikają z tego, że niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą piorun, są bardzo duże.
Następujące budynki mieszkalne są objęte obowiązkiem montażu instalacji odgromowej:
Mimo tych przepisów, warto jednak pomyśleć o ochronie przeciwpożarowej własnego domu, szczególnie jeśli stoi on w oddaleniu od innych budynków, na wzniesieniu. Tego typu obiekt bowiem też może „przyciągnąć” pioruny. Ponadto warto też zainstalować tego typu ochronę na obszarze, w którym jest wysoka częstotliwość burz i mają one wysoką siłę. Taką ocenę najlepiej pozostawić specjaliście, który oceni, czy montaż ma sens, a także wyceni pracę, zrobi projekt i wreszcie wykona instalację. Montaż piorunochronu, w stosunku do kosztów remontu po uderzeniu pioruna wcale nie jest duży.
Instalacja ta to zespół elementów mających za zadanie przejęcie prądu powstającego na skutek wyładowania, a następnie odprowadzenie go najkrótszą drogą do ziemi tak, by budynek był w pełni bezpieczny. Instalacja ta, poza regulacjami prawnymi, jest także unormowana. Aktualne normy, którym podlega to: PN-86/E-05003 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. oraz PN-IEC 61024-1: 2001. Ochrona odgromowa obiektów budowlanych.
Zwody– przyjmują na siebie uderzenie pioruna i łączą wszystkie elementy na dachu. Są wykonane ze stali nierdzewnej, miedzi lub innego materiału przewodzącego o grubości min. 6 mm.. Należy ja zamontować na kominach, wzdłuż krawędzi dachu oraz na kalenicy. Ułożenie zwodów jest zależne od kształtu dachu. Na dachu płaskim zwody montuje się wzdłuż wszystkich krawędzi, a na dachu spadzistym – wzdłuż kalenicy i krawędzi równoległych.
Przewody odprowadzające– układane na ścianach budynku łączą zwody z uziomem. Powinny być ich co najmniej dwa.
Przewód uziemiający (uziom)– znajduje się w gruncie. Przyłącza się do niego metalowe elementy znajdujące się w ziemi oraz punkt zerowy tablicy elektrycznej.
Zabezpieczenie wewnętrzne– aparatura chroniąca przed przepięciami oraz połączenia wyrównawcze.
Ponadto elementy instalacji odgromowej muszą mieć certyfikat na znak bezpieczeństwa „B”, mieć deklarację zgodności europejskiej oraz oznakowanie CE.
GREGORKAX
Agnieszka Gregorczuk
ul. Wrocławska 124
56-321 Bukowice
Telefon:
603 603 676
781 108 502
E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.